Spartatlonas – 246 km bėgte per greičiau nei 36 valandas

Iliustracija

Tradiciškai paskutinį rugsėjo penktadienį, t.y. 28 d. Atėnuose startuos jau 30-osios šiuolaikinio Startatlono varžybos. 352 bėgikai iš 34 šalių pasiryžę įveikti alinančią 246 kmdistanciją iš Atėnų į Spartą. Tikimasi sulaukti dar bent 30 bėgikų. Dalyvių skaičiumi tai bus rekordinis Spartatlonas. Nėra abejonės, tai - sunkiausios bėgimo varžybos pasaulyje. Bėgikai turi 36 valandų limitą įveikti kalnuotą atstumą nuo Atėnų Akropolio iki Spartos. Spartoje finišuojama paliečiant Spartos karaliaus Leonido statulos koją.

Spartatlono varžybos skirtos pagerbti garsiajam Atėnų pasiuntiniui Feidipidui, kuris 490 m. pr. Kr. prieš Maratono mūšį nubėgo iš Atėnų į Spartą, kad paprašytų spartiečių pagalbos prieš besiveržiančius persus. Pasak Herodoto, Feidipidas į Spartą atvyko sekančią dieną nuo išvykimo. Tad kelyje turėjo užtrukti dieną su puse (apie 36 valandas). Tai tas pats bėgikas, kurio garbei bėgami ir maratonai. Tik Feidipido maratono bėgimu reiktų abejoti (Herodotas ir kiti amžininkai apie garsųjį jo bėgimą neužsimena; mitą išpopuliarino Olimpiados atkūrėjas Pjeras de Kubertenas), o „spartatloninko“ Feidipido istoriškumas nekelia abejonių.

Britų karo pajėgų vadas, ilgų distancijų bėgikas ir aistringas senovės Graikijos istorijos mylėtojas Johny Foden 1982 m. kartu su keturiais kolegomis iš karinių oro pajėgų nusprendė patikrinti Herodoto pasakojimą apie Feidipidą,- ar įmanoma per 36 valandas įveikti atstumą bėgte nuo Atėnų iki Spartos. J. Fodenui šį atstumą pavyko įveikti. Tiesa, jis užtruko kiek ilgiau – 36 val. 58 min. Jo kolega John Scholten atstumą įveikė per 34 val. 30 min. ir įrodė, kad Feidipido bėgimas yra fiziškai įmanomas. 1983 m. John Foden surengė pirmąsias oficialias Spartatlono varžybos,- jose dalyvavo 45 atletai iš 11 šalių. Šiais metais jau 30-osios varžybos. Spartatlono rekordą 2005 m. pasiekė graikas Yianis Kouros – 20 val. 25 min. 00 s. Jis net 4 kartus nugalėjo šiose varžybose! Moterų rekordas priklauso japonei Sumie Inagaki – 27 val. 39 min. 49 s. Iš viso šią distanciją yra įveikę ne daugiau nei 700 ultramaratoninkų.

Varžybos vyksta išties vaizdingomis Graikijos vietomis: startavę Atėnuose šalia Akropolio, bėgikai bėga per Eleusiną su garsiąja Demetros šventykla, dorėniškąją Megarą (42 km), Korinto kanalą (78,5 km), Dzeuso šventykla ir sporto žaidynėmis garsėjusią Nemėją (159 km), Tegėją su Atėnės šventykla (200 km) ir galiausiai bėgikai pasiekia Spartą. Maršrutas gražus, bet tuo pačiu ir sudėtingas, kadangi vietovės kalnuotos, ryškus temperatūrų svyravimas (nuo 27° C dieną iki 5° C naktį), tenka bėgti neatitverta trasa, kai šalia važiuoja automobiliai. Iš viso bus 75 vandens punktai, išdėstyti 3 – 5 kmatstumu vienas nuo kito. Juose galima ne tik atsigerti ir atsigaivinti, bet ir užkasti datulių, riešutų, razinų ir vaisių. Bėgikus lydės 8 greitosios pagalbos mašinos.

Sunku net įsivaizduoti, kiek ištvermės reikalauja tokios varžybos. Joms prilygti gali nebent Smėlio maratonas (Marathon des Sables), kai per 6 dienas etapais įveikiamas panašus atstumas (apie250 km) Saharos dykuma. Norint patekti į Spartatlono bėgimą, reikia atitikti minimalų kriterijų – 100 km per greičiau nei 10 val. 30 min. arba jau būti įveikus daugiau nei 200 km varžybas. Net ir tokie ištvermingi žmonės dėl išsekimo ar laiko limito nebaigia varžybų. Maratoną įveikti gali visi, Spartatloną – tik ištvermingiausi!

Donatas Velykis

Prisegti priedai:
Parašyta 2012-09-21 , kategorijoje "Bėgimai užsienyje"