Pasvarstymai 2010 metų sezoną prisimenant

Iliustracija

Štai ir finišavo paskutinės mėgėjiškos 2010 m bėgimo varžybos Lietuvoje. O varžybų šiais metais buvo išties kaip niekad daug. Tačiau ar kiekybės nepalietusi krizė, nepalietė ir kokybės? Kokie metai buvo Lietuvos bėgimo mėgėjams, bėgimo klubams? Kas mūsų laukia ateinančiais 2011 metais?

Pradedame naują straipsnių ciklą: "Pasvarstymai 2010 metų sezoną prisimenant".

Po interviu kviečiame aktyviai diskutuoti visus norinčius, nes tikimės pagvildenti ir vieną kitą opią Lietuvos bėgimo padangės temą. Diskutuokite, nepatingėkite, nes tik reikšdami savo nuomonę ir pasiūlymus galime įtakoti šviesesnę Lietuvos mėgėjiško bėgimo ateitį.

Diskusijoje-interviu dalyvaus ir savo mintimis dalinsis gerai bėgimo mėgėjų tarpe žinomi kolegos iš visos Lietuvos.

Ciklą, kaip ir dera pradedame nuo valdžios :) atstovo:

Vidmantas Dobrovolskas, LBMA generalinis sekretorius, neoficiali Kauno BMK galva, vienas iš renginių Kaune organizatorių ir šiaip malonus pašnekovas. Kas daugiau, jei ne jis geriausiai susipažinęs su Lietuvos mėgėjiško bėgimo užkulisiais, gali įvertinti 2010 m. iš organizacinės pusės ir atskleisti 2011 metų planus.

1. Kaip LBMA generalinis sekretorius įvertintų LBMA darbą 2010 m.? Ar visi planai buvo įgyvendinti? Kokie planai 2011 m.? Ar bėgimo mėgėjai pajaus kažkokias permainas?

Kaip LBMA generalinis sekretorius 2010 metų asociacijos darbą vertinu gerai.

Be to, kad organizuojame bėgimo šventes (renginius), finansiškai padedame, talkiname Lietuvos bėgimo klubams, pravedantiems bėgimo varžybas savo rajonuose, pirmiausia LBMA stengiasi kuruoti mėgėjiškus bėgimus Lietuvoje. Jau ne vieni metai sudaromas ir išleidžiamas Lietuvoje vykdomų bėgimo varžybų kalendorius, kuris vis „tobulėja“, (nuo šių metų jį galima rasti ir internetinėje svetainėje). 2010 metais pradėjo pilnai funkcionuoti www.lbma.lt interneto svetainė, kurioje pateikiamos naujienos, susijusios su bėgimais Lietuvoje bei užsienyje, informacija apie Lietuvos bėgikų startus respublikoje bei už jos ribų, operatyviai įkeliami bėgimo varžybų protokolai, turnyrinės lentelės. Pradėta vesti statistika apie lietuvių bėgikų įveiktus maratonus. Naudodamasis proga, norėčiau padėkoti Grigui Petraičiui, Tadui Ignatavičiui, Viktorui Mažeikai bei Mindaugui Garmui, kurie labai daug prisideda prie svetainės kūrimo, tobulinimo, bei informacijos talpinimo.

Kaip ir kiekviename darbe klaidų neišvengta. Dar trūksta susikalbėjimo su kai kurių renginių organizatoriais. Įvertinus šių metų padarytas klaidas, 2011 metais sieksime gerinti renginių kokybę, pritraukti daugiau akademinio jaunimo, skatinsime kuo daugiau klubų dalyvauti konkursuose, sudaryti konkurenciją jau patirtį turintiems klubams, sieksime kad bėgikus operatyviai pasiektų reikalinga informacija.

2. Praėję metai bėgimo padangėje nebuvo eiliniai. Bėgimo renginiai neapsiejo be nesusipratimų. Jautėsi ir ekonominės krizės padariniai. Kaip jūs pats vertinate 2010 m. Lietuvoje vykusius bėgimo renginius?

Vien gerų norų organizuoti varžybas neužtenka. Pagrindinės bėgimo renginių kokybės sudedamosios dalys, aš manau, yra: organizatorių patirtis, finansinės galimybės, miestų bei rajonų savivaldybių parama bei požiūris, pačios visuomenės požiūris. Kol šios dalys nebus sujungtos į visumą, visada atsiras spragų.

3. Vis labiau populiarėja išvykos į kaimyninėse šalyse vykstančias bėgimo šventes. Jūs taip pat dalyvavote keliuose bėgimuose už Lietuvos ribų. Jūsų manymu, ar renginių kokybė Lietuvoje yra nepakankama, lyginant su kitų šalių praktika, kad taip populiarėja išvykos? Ar tiesiog yra ieškoma egzotikos, didesnės konkurencijos, pasireiškia globalizacija?

Kasmet su viena ar kita grupele bėgimo entuziastų išvykstu į kelis bėgimus užsienyje. Važiuojame pas „kaimynus“ ne dėl to, kad Lietuvoje bėgimo renginių kokybė prasta, važiuojame pasižvalgyti, pasisemti patirties, sužinoti kokiomis priemonėmis užsienyje yra pritraukiama tiek varžybų dalyvių, tiek žiūrovų.

Kas be ko, smagu savo jėgas išbandyti gerai organizuojamuose, masiškuose bėgimuose. Neturint patirties svetur tiesiog negalėtum palyginti Lietuvoje vykdomų bėgimo varžybų trūkumus.

4. 2010 m. dalyvavote Berlyno maratone. Ar rekomenduotumėte šį maratoną Lietuvos bėgikui, kaip nuostabią bėgimo šventę?

Šiais metais rugsėjo 26 d. teko bėgti Berlyno maratoną – vieną iš penkių didžiausių pasaulyje organizuojamų maratonų. Tai milžiniškas renginys. Šiame maratone finišą pasiekė beveik 35 000 dalyvių. Lietuvos bėgimo mėgėjams, neturintiems patirties, siūlyčiau pirmiausia dalyvauti keliuose mažesniuose Europoje vykdomuose maratonuose, o tada būtų verta išbandyti ir Berlyną.

5. Ko trūksta Lietuvos bėgimo padangėje, tam, kad ir kaimyninių šalių atletai pradėtų aktyviai šturmuoti Lietuvos trasas? Ar bent jau drąsiai galėtume pasakyti, jog niekuo nenusileidžiame tiems patiems lenkams ar latviams?

Kad atvažiuotų daugiau užsieniečių į Lietuvos bėgimus, visų pirma reikėtų pritraukti daugiau pačių lietuvių. Organizatoriai turėtų pasirūpinti, bent jau tuo, kad po bėgimo kiekvienas dalyvis turėtų galimybė nusiprausti, atsigerti vandens ar arbatos. Tada bėgimo varžybų renginys bus šventė tiek dalyviams, tiek žiūrovams, atvyktų bėgimo entuziastai ir iš kaimyninių šalių.

6. Kauno BMK 2010 m. buvo auksiniai: pirmos vietos Adidas ir LBMA taurės komandiniuose turnyruose, aukšti klubiečių rezultatai individualiuose bėgimo taurėse. Kaip vertinate rezultatus? Ar buvo pasiekti visi tikslai? Kokie planai 2011 m.?

Tikrai taip. 2010 metais Kauno bėgimo mėgėjų klubą lydėjo sėkmė įvairiuose turnyruose. Klubo narių krūtines papuošė ne vienas įvairių spalvų medalis ne tik namuose, bet ir svečiuose (Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje). Manyčiau, klubo sėkmės raktas buvo klubo vienybė, savitarpio supratimas ir organizuotumas.

Pasiektus Kauno BMK rezultatus vertinčiau labai gerai. 2011 metai vėl bandysime išsilaikyti lyderių pozicijoje.

7. Lietuvoje krepšinis yra tarsi antra religija, todėl kitos sporto šakos lieka nuskriaustos ne vien finansine, o bet ir dėmesio stoka, dalyvių gausa. Koks visuomenės požiūris į klubo veiklą? Ar pavyksta pritraukti naujų narių? Kokios mėgėjiško bėgimo perspektyvos Kaune?

Negalėčiau pasakyti, kad šiais metais buvome pamirši. 2010 metais Kauno m. kūno kultūros ir sporto skyrius Kauno BMK skyrė transportą vykti į varžybas, gavome dalinį finansavimą klubo organizuojamoms varžyboms. Tikimės ir 2011 metais Kauno m. kūno kultūros ir sporto skyrius parems mūsų klubą.

Kauno bėgimo klubą žino, o jo narius pažįsta ne vienas kaunietis. Klubas atviras visiems, kurie nori įsitraukti į jo veiklą ar dalyvauti bėgimo varžybose po klubo vėliava. Klubo branduolį sudaro aktyviai sportuojantys ir klubo veikloje dalyvaujantys bėgimo entuziastai. Jų dėka ir pastangomis klubo veikla prasiplėtė. Organizuojamos išvykos visų norinčių, ne tik klubiečių, į kaimynines šalis, dalyvauti ten vykdomuose bėgimuose ir maratonuose.

Kitais metais esame numatę renginių, kurių metu plačiau supažindinsime Kauno miesto visuomenę su klubo veikla, jos tikslais, skatinsime daugiau kauniečių įsitraukti į mėgėjišką bėgimą, dalyvauti klubo vykdomuose bėgimuose, kiekvienam pagal savo galimybes.

8. Kokį startą išskirtumėte 2010 m. kaip Jums patį įsimintiniausią? Ir kokį, kaip geriausią pasiekimą?

Negalėčiau išskirti įsimintiniausio starto 2010 m. Šiais metais teko bėgti 3 maratonus , bėgimą „per purvus“ Lenkijoje, du kelių dienų pagarbos bėgimus, ir per 20 startų nuo 5 iki 21 km Lietuvos tradiciniuose bėgimuose. Kiekvienas bėgimas kažkuo išskirtinis, viename laimi tavo komanda, kitas bėgimas pareikalauja paskutinių jėgų... Aš jau senokai baigiau aktyvų sportą, tad pastaruoju metu mažiau išbėgu į miško takelį treniruotis, todėl ir nekeliu sau ypatingų reikalavimų. Tiesiog džiaugiuosi su vienminčiais įveikęs bėgimo trasą.

9. Ar Jūsų kaip sportininko biografijoje buvo kas nors išskirtinio, neįprasto? Nuo kelių metų pradėjote sportuoti? Kas jus įtraukė į sportą? Ar lengvoji atletika buvo pirmoji Jūsų sporto šaka, ar galbūt pradėjote nuo kažko kito? Koks įsimintiniausias, geriausias sportinis pasiekimas?

Viskas gal būt prasidėjo dar vaikystėje. Vasaros atostogas tekdavo leisti kaime, visi vaikiški žaidimai buvo lakstymai, gaudynės ir pan. Vėliau, besimokant Alytaus politechnikume, teko ne kartą dalyvauti kroso varžybose, tik tada dar nesitreniravau reguliariai. Tačiau bėgimas nebuvo pirmoji mano sporto šaka, prieš tai lankiau plaukimo treniruotes, užsiiminėjau PDG daugiakove (kandidatas į sporto meistrus). Aktyviai sportuoti, treniruotis lengvąją atletiką pradėjau būdamas 17 metų. Atitarnavęs armijoje, įstojau į Kauno politechnikos institutą (dabar KTU), pradėjau treniruotis pas tr. Vytautą Ramonaitį. Ypatingai aukštų rezultatų savo sportinėje karjeroje nepasiekiau. Atgavus Nepriklausomybę sportas Lietuvoje apmirė, liko lengvosios atletikos čempionatų varžybos ir dar keletas bėgimų. Tuomet ir perėjau į mėgėjišką bėgimą. Tad nuo studentiškų laikų beveik visą laiką esu vienaip ar kitaip susietas su bėgimu.

10. Jūsų Kalėdinis palinkėjimas Lietuvos bėgimo mėgėjams:

Norėčiau pasveikinti visus Lietuvos bėgimo mėgėjus sulaukus šv. Kalėdų ir palinkėti artėjančiais 2011 metais sveikatos, ištvermės, sportuojant išvengti traumų, varžybose pergalių, truputėlį daugiau pakantumo vieni kitiems, na, ir žinoma, neapleisi bėgimo takelių.

Parašyta 2010-12-27 , kategorijoje "Bėgimai Lietuvoje"