Gintarinė jūrmylė 2019

Iliustracija

Kasmet, antrąjį spalio šeštadienį, Smiltynėje patrankos šūviu ir laivo varpo dūžiu prasideda tradicinis tarptautinis bėgimo renginys „Gintarinė jūrmylė“. Šis jau 19-ąjį kartą vykstantis analogų neturintis renginys pritraukia ne tik klaipėdiečius, bet ir svečius iš kitų Lietuvos miestų, taip pat Latvijos, Baltarusijos, Kaliningrado bei Lenkijos šalių.

Šių metų „Gintarinėje jūrmylėje” triumfavo olimpietis Remigijus Kančys bei viešnia iš Baltarusijos – Jekaterina Korneenko. Šių atletų vardai tradiciškai bus iškaldinti 11-os tonų akmenyje.

Pirmasis „Gintarinės jūrmylės” bėgimas įvyko 2001 m. lapkričio 18 d., tada bėgo vos 60 entuziastų, tačiau šiandien šis renginys jau gali pasigirti kelioliką kartų išaugusiu dalyvių skaičiumi.

„Daugiausiai yra buvę per 800 dalyvių dar iki 2010 metų. Po to skaičius nusistovėjo tarp 600-700, iš kurių apie 40 procentų vyrų, po 30 moterų ir 30 vaikų. Lietuvoje per pastaruosius metus labai išaugo bėgimo renginių skaičius, dalyviams yra daugiau pasirinkimo, būna, jog tą pačią dieną vienu metu vyksta ne vienas bėgimo renginys, todėl kai kurie dalyviai atkrenta”, – pasakojo vienas iš „Gintarinės jūrmylės” organizatorių Linas Bružas (nuotr.).

Siekiant išskirtinumo ir didesnio dalyvių skaičiaus, šiemet buvo atsisakyta dalyvio registracijos mokesčio.

„Norėjosi šiek tiek išsiskirti iš kitų renginių, nes dauguma yra mokami, žmonėms daug pasirinkimo ir norint pritraukti daugiau dalyvių tenka ieškoti įvairių būdų, tai buvo vienas iš jų. Žmogui atvykti iš kito tolimesnio miesto jau ir taip yra nemažos išlaidos, o dar jeigu už registraciją nemaža suma, tai tikrai ne kiekvienas sau tai gali leisti”, – aiškino L. Bružas.

Šiemet „Gintarinės jūrmylėsׅ“ trasoje savo jėgas išmėgino 562 dalyviai.

Organizavimas trunka pusmetį
Jau beveik du dešimtmečius skaičiuojantis renginys – vienintelis bėgimas, kuriame išlaikomas jūriniai akcentai – atidaryme grojant Karinių jūrų pajėgų orkestrui, pagrindiniams startams nuaidi garsūs patrankos šūviai, visi dalyviai maitinami jūreiviška koše ir arbata, o nuotoliai matuojami jūrmylėmis. O 3 ir 6 jūrmylių nugalėtojų vardai su rezultatu iškalami ant 11 tonų akmens ištraukto iš marių dugno.

Iš šono žiūrint atrodytų, jog tai laiko patikrintas ir užtvirtintas renginys, kuriam įgyvendinti didelių pastangų nereikia, tačiau Linas Bružas atskleidžia, jog „Gintarinės jūrmylės” organizaciniai darbai prasideda likus pusei metų iki renginio dienos.

„Nedideli darbai vyksta jau likus pusmečiui iki renginio, o viskas suintensyvėja likus 2 mėnesiams. Nors pusės metų laiko tarpas yra pakankamai didelis, tačiau retai pasitaiko, kad viskas vyktų idealiai, kaip suplanuota. Renginys kaip gyvas organizmas, pasitaiko visko” – patirtimi dalinosi pašnekovas.

Pasak L. Bružo, svarbiausia yra ne smulkūs nesklandumai, o išlaikyti stabilų renginio biudžetą.

„Nežiūrint į nedidelius nesklandumus, vienas iš pagrindinių uždavinių – išlaikyti varžybų kartelę bei užtikrinti, jog bendras organizavimo biudžetas išliktų daugiau mažiau stabilus. Nesinori mažinti esamų piniginių prizų, marškinėlių kiekio. Suprantama, jog tie patys rėmėjai nėra amžini, jei dėl tam tikrų priežasčių kitais metais negali kažkas paremti arba suma mažinama, automatiškai turi trūkumą užpildyti nauji. Be esamo biudžeto, kuris vidutiniškai sudaro 15 tūkstančių eurų, nebūtų ir “Gintarinės jūrmylės”, – organizavimo ypatumais dalinosi pašnekovas.

Prie renginio organizavimo prisideda nemažai žmonių, kurie yra klubo nariai. Pačių varžybų metu savanoriauja apie 15 moksleivių iš Klaipėdos technologijų mokymo centro.

„Gintarinė jūrmylė“ išsiskiria savo unikalia trasa, kuri prasideda Sveikatingumo ir sporto bazėje, driekiasi pamariu, toliau vingiuoja mišku ir prieškopio asfaltuotu keliu palei jūros bangų mūšą. Trasos danga – 60 proc. asfaltas, 35 proc. miško danga, 5 proc. pajūrio smėlis. Trasos reljefas kalvotas.

Linas Bružas sako, jog dalyvauti gali kiekvienas, tačiau reikėtų įvertinti savo galimybes ir pasirinkit sau tinkamą įskaitą.

„Dalyvauti gali visi, tačiau kas nėra rimčiau pasiruošęs, geriau pasirinkti trumpesnį 1 jūrmylės nuotolį. Pajėgesni dalyviai renkasi 3 arba 6 jūrmylių trasas“, – sakė organizatorius.

Tai, jog dalyvauti gali kiekvienas, patvirtina ir vienas vyriausių, 70 metų sulaukęs ir 6 jūrmyles įveikęs Jurgis Petkus.

„Šiame renginyje dalyvauju pirmą kartą, jaučiuosi gerai. Truputį pasiklydau, neradau, kur tas antras ratas prasideda, tai šiek tiek pakišo man koją, būčiau trasą įveikęs greičiau”, – patirtimi dalinosi J. Petkus.

Pasak pašnekovo, jis nėra naujokas bėgimo sporte, o ir bėgioja daugiausia dėl to, jog tai padeda jaustis geriau.

„Esu nubėgęs daug maratonų, nuolat dalyvauju renginiuose, bėgioju, kai tik galiu, nes po bėgimo jaučiuosi labai gerai. Patinka ir vaikščioti, bet vaikščiojimas, jis sunkesnis. Kai bėgi – tai tam tikrą milisekundę būni ore, tuo metu ir pailsėti spėji” – juokavo J. Petkus.

Pergalę lėmė strategija
Šių metų „Gintarinės jūrmylės” nugalėtojas Remigijus Kančys nėra naujokas šiame renginyje, tačiau atbėgti pirmam pavyko pirmą kartą, o sportininko sesuo Loreta Kančytė pergale džiaugėsi dar 2017 m. Šiandien ji liko trečia, tačiau optimizmo neprarado.

„Emocijos galbūt ne tokios, kaip laimėjus, tačiau šiandien džiaugiuosi savo rezultatu ir brolio pergale. Būtent jis mane ir privertė pradėti bėgioti ir pamilti šį sportą”. – mintimis dalinosi L. Kančytė.

R. Kančys sako, jog „Gintarinė jūrmylė” yra visiškai išskirtinis renginys, todėl kasmet su malonumu atvykta iš Kauno į pajūrį.

„Čia labai įdomi trasa, reikia būti itin universaliu bėgiku, kad ją įveikti. Čia ir trail’as, ir asfaltas, labai smagu dalyvauti. Pati atmosfera vilioja. Net jeigu nesi stiprus bėgikas, verta atvažiuoti bent jūreiviškos košės paragauti”, – pasakojo R. Kančys.

Olimpietis Remigijus Kančys yra laimėjęs visas prizines vietas, tačiau ant aukščiausio nugalėtojų laiptelio užlipti pavyko tik šįkart.

„Matote, aš esu džentelmenas. Pirmiausia leidau Loretai laimėti, o šiandien laimėjau ir pats. O iš tiesų tai manau, kad pasirinkau teisingą strategiją. Likus dviems kilometrams iki finišo, pasiekus labiau kalvotą trasos dalį sutelkiau jėgas ir atsiplėšiau nuo varžovų”, – paklaustas, kas lėmė jo pergalę, sakė R. Kančys.

Abu sportininkai prisipažįsta, jog ne visada yra lengva rasti motyvacijos bėgti, tačiau sako, jog viskas lengviau, kai išsikeli sau tikslą.

„Paprastai jaučiuosi kaip žuvis vandenyje, dievinu tą laisvės pojūtį, tačiau ne visada myliu bėgimą, ypač rudenį, kai tamsu, sunku atsikelti, tačiau aš visada save motyvuoju. Iškeliu sau tikslus. Tikslas gali būti nebūtinai pasiektas rekordas ar laimėta prizinė vieta, tai gali būti būti elementarus tikslas dalyvauti ar tiesiog įveikti trasą, ar tiesiog atvažiuoti iš Vilniaus ir paragauti tos puikios jūreiviškos košės”, – kalbėjo R. Kančys.

Visi rezultatai LBMA puslapyje: https://www.lbma.lt/registracija/rezultatai/

Fotogalerija Facebook.

Video transliacija: https://www.facebook.com/gintarinejurmyle/videos/391060198242090/

Parašyta 2019-10-14 , kategorijoje "Bėgimai Lietuvoje"