Pasvarstymai 2010 metų sezoną prisimenant (28)

Iliustracija

Šios savaitės pašnekovas vienas perspektyviausių Lietuvos bėgikų, kuris pasirodo retai, bet užtikrintai. Tai - Mindaugas Viršilas

1. Bėgimo mėgėjams treniruočių metodika paprastai yra mažai žinoma sritis. Ar galėtum trumpai apžvelgti savo treniruočių principus? Kaip reikia treniruotis, kad rezultatai kasmet kiltų, kaip kad pas patį?

Turėjau tris trenerius ir pastebėjau, kad pas kiekvieną treniruočių metodika truputį skiriasi. Pas pirmąjį trenerį Eugenijų Petroką buvau greitesnis ir stipresnis nei dabar. Bėgdavau daug greitų atkarpų, kiekvieną treniruotę darydavau pratimus bendram fiziniam pasirengimui. Bet tada ir distancijas trumpesnes bėgdavau. Pas antrąjį trenerį, Juozą Garalevičių, metodika buvo panaši kaip ir pas pirmąjį. O dabartinis treneris, Alfonsas Kazlauskas pripratino prie ilgesnių distancijų. Nubėgu žymiai daugiau kilometrų nei anksčiau, bet nedarau tiek daug atkarpų.

2. Kokie bėgimo rezultatų gerinimo principai? Juos bandai gerinti nuolat ar yra kažkokie pereinamieji periodai, kai duodi organizmui atsipūsti, gal darai pertrauką ?

Kai dalyvauju varžybose visada stengiuosi pagerinti ankstesnį savo geriausią rezultatą. Organizmui atsigauti leidžiu kelias savaites vasarą: sumažinu krūvį, nuvažiuoju į muzikos festivalius, mėgaujuosi kitais vasaros malonumais ir pailsiu nuo bėgimo. Nieko nebegaliu padaryti kai pavargstu nuo varžybų. Tada, dažniausiai, darau pertrauką, t. y. mažiau treniruojuosiu, žaidžiu futbolą, važinėju dviračiu.

3. Ar galėtum bėgti dar geriau, nei bėgi dabar? Jei taip, tai kas trukdo tą pasiekti?

Galėčiau. Tik reiktų daugiau treniruotis, o tam nėra laiko.

4. Ko patartum vengti treniruotėse? Kas yra blogai ir gali sukelti persitreniravimą?

Patarčiau vengti didelių karščių per treniruotes vasarą, ir rutinos. Stengtis bėgioti įvairiais maršrutais, keisti treniravimosi vietas. Neįsivaizduoju kas gali sukelti persitreniravimą. Man taip nėra buvę.

5. Kokiais būdais stengiesi išvengti traumų? Ką darai gavęs traumą, siekdamas sušvelninti padarinius? Kaip koreguoji treniruočių krūvius esant traumai?

Nedarau nereikalingų judesių, pavyzdžiui šuolių per nuvirtusį medį, bėgant krosą. Geriau ramiai per jį perlipu. Žinoma gerai apšylu prieš varžybas ir atkarpas treniruočių metu. Traumą dažniausiai gaunu žaisdamas futbolą, o ne bėgiojant. Tada iš karto atšaldau, ištepu kokiu nors tepalu ir apsirišu elastiniu bintu. Esant traumai dažniausiai kelias dienas pailsiu, po to bėgioju lengvus, trumpesnius krosus.

6. Dalis trenerių skatina kuo dažniau dalyvauti varžybose, nes jų manymu, tai geriauisa treniruotė, kokia tik gali būti. Tačiau pats varžybose dalyvauji retai. Tai tavo treniruočių metodikos dalis? Varžybos išties trukdo tobulėti? Neprarandi varžybų tempo pajautimo? Varžybų alkis nesukelia perdegimo?

Dažniausiai perdegu nuo varžybų, ne nuo jų nebuvimo. Sunku išlaikyti gerą rezultatą dažnai dalyvaujant varžybose, o lėtai bėgti aš nenoriu. Geriau mažiau, bet kokybiškiau. Nežinau, gal kitiems bėgikams yra kitaip. Net nebuvau susimąstęs apie varžybų tempo pajautimo praradimą. Tikriausiai neprarandu. Per treniruotes įvairias atkarpas bėgu varžybiniu greičiu.

7. Pusmaratonio distancijoje esi pasiekęs aukštą lygį, tačiau startuoti maratone net nepabandai. Ar dar ne laikas ar kitos priežastys?

Pusmaratoniui užtenka tiek kiek dabar nubėgu, o maratonui reiktų žymiai daugiau ruoštis jei norėčiau neblogai pasirodyti. Šiaip sau prabėgti nenoriu.

8. Nuo kelių metų pradėjote sportuoti? Kas jus įtraukė į sportą? Ar lengvoji atletika buvo pirmoji Jūsų sporto šaka, ar galbūt pradėjote nuo kažko kito?

Lengvąją atletiką pradėjau sportuoti nuo 14 metų. Tėtis privertė nueiti į treniruotes, nes pats bėgikas buvo. Patiko nuo pat pirmų treniruočių nors iš pradžių nenorėjau eiti. Visą gyvenimą sportavau. Lankiau karate, bet nepatiko rutina, nes treniruotės visą laiką salėje vykdavo. Kieme su draugais žaisdavom futbolą, net buvom tapę mažojo futbolo suaugusiųjų rajono prizininkais. Visi dėdės buvo pikti kai kažkokie vaikai juos nugalėjo, rūbinėj norėjo primušti.

9. Jūsų kaip sportininko biografijoje buvo kas nors išskirtinio, neįprasto? Koks įsimintiniausias, geriausias sportinis pasiekimas?

Kartą bėgiojau Raseiniuose miške ir kažkokie vaikinukai apšaudė iš pneumatinio šautuvo. Girdėjau, kaip pro ausis zvimbė kulkos, bet nepataikė. Paskui su tėčiu juos gaudėm po Raseinius su mašina, gaila, pabėgo.

2010 metais įsimintinos varžybos buvo Marijampolėje, kur laimėjau 10 km ir pagerinau asmeninį rezultatą, paskui bėgimas su Živile Balčiūnaite, kur laimėjau Lietuvos čempionatą. Nors pergalę apkartino nesusipratimas su teisėjo klaida. Kai jaunesnis buvau patikdavo atstovauti Lietuvą įvairiose varžybose. Žinoma prisimenu savo pirmą pergalę Lietuvos jaunučių kroso čempionate Palangoje.

10. Kokie planai 2011 m.? Ar nustebinsite Lietuvos bėgimo mylėtojus naujais rezultatais?

Tikiuosi greitai pradėsiu dirbti ir, tikriausiai, nebus laiko taip aktyviai sportuoti, bet dar norėčiau sudalyvauti varžybose ir ką nors laimėti.

11. Ar turite svajonę ar tikslą susijusį su bėgimu (koks jis)?

Vis dėlto norėčiau nubėgti maratoną.

12. Jūsų palinkėjimas bėgimo mėgėjams:

Linkiu daug valios, ištvermės ne tik bėgimo trasoje, tolerancijos, pagarbos varžybų organizatoriams ir kitiems bėgikams, gerų rezultatų. Malonaus bėgimo.

Parašyta 2011-02-28 , kategorijoje "Kitos"