Šešių valandų bėgimas Jonavoje

Nors už lango kalendorinis pavasaris ir saulutė jau kur kas aukščiau ir spinduliai šeštadienį nutvieskė Jonavos gatves, bet čia susirinkę sporto mėgėjai save išmėgino ne tik išskirtiniame renginyje, bet ir teko patirti nemalonų žvarbaus žiemiško vėjo galią.
Visai neseniai praūžė bėgimas „Paminklas A. Kulviečiui – Jonava“, o jau po savaitės bėgimo entuziastai vėl buvo pakviesti atvykti į Jonavą ir sudalyvauti visiškai netradiciniame ne tik mūsų mieste, bet ir Lietuvoje, šešių valandų bėgime. Į tokį ultra bėgimą susirinko tik pasiruošę tokiam iššūkiui sporto mėgėjai. Nėra paprasta bėgti šešias valandas, todėl tokiame pirmajame renginyje dalyvauti atvyko 29 bėgikai.

Į tokias varžybas visus pakvietė neseniai susikūrusi VšĮ „Bėgimo kelionės“. Viešosios įstaigos steigėjai yra labai gerai žinomi ne tik mūsų krašte, bet ir Lietuvoje ar net užsienyje bėgimo entuziastai Gintarė ir Saulius Litvinavičiai.

„Per paskutinius dešimt metų nebuvo meto, kad nevažiuotume kur nors į varžybas. Paprasčiausiai jų nepraleisdavome, – kalbėjo šie bėgimo entuziastai. – Tai manome, kad ir pavadinimą sugalvojome pagal atitinkantį mūsų laisvalaikį. Dar prieš trejus metus jau mintyse skrajojo mintys, kad ir čia galima surengti ultra bėgimą. Tik dabar ši mintis buvo įgyvendinta, nes ilgą laiką abejojome ar mums pavyks. Nebuvo drąsos ir vis atidėliodavome nuo vieno pavasario iki rudens, nuo rudens – iki kito pavasario. Pirmajam bėgimui norėjome kažko su iššūkiu. Tai ir gavome – arktinį vėją“.

Pasaulyje vyksta įvairiausių bėgimų. Patys ištvermingiausi bėga visą parą, kiti – pusę paros. Jonavoje vyko pačios trumpiausio laiko bėgimas – šešių valandų bėgimas. Tačiau nors į tokį pirmąjį renginį susirinko 29 dalyviai, tačiau jis jau tapo tarptautiniu. Į varžybas atvyko patirties turintys bėgikai iš Latvijos, Rusijos, Suomijos, Vokietijos. Būtent varžėsi net trys vokiečiai.

Į tokį ištvermės bėgimą įsitraukė ir būrelis jonaviečių, kurie nepabūgo nei laiko, nei gamtos išdaigų. Visi jie bėgimo mėgėjai, taip pat dalyvaujantys ne vieneriose varžybose tiek Lietuvoje, tiek svetur. Mūsų kraštui atstovavo bėgimo klubo sporto mėgėjas Ernestas Žentelis bei keturi bėgimo klubo „Maratonas“ atletai: Tadas Survilas, Antanas Žukauskas, Sigitas Čiukša ir viena iš dviejų dalyvavusių moterų Edita Pilvinienė.

Praktiškai beveik visi dalyviai „pasimatavo ultra marškinėlius“, nes įveikė daugiau nei maratono nuotolį. Aišku, ne visi įstengė bėgti visas šešias valandas. Buvo ir stabtelėjusių, bet skaičiai – įspūdingi.

„Po neseniai vykusio bėgimo perskaičiau, kad vieną iš nuotolių įveikė pats meras Eugenijus Sabutis, todėl kilo mintis, kad čia startą duotų jis pats, – paatviravo G. Litvinavičienė. – Daugiau įkvėpimo gavau, kad sutiks dėl jo pomėgio bėgioti. Susitarėme susitikti, dar ir prizų gavome dalyviams. Manau, kad toks mūsų pirmas projektas pavyko, nors ir buvo nesklandumų: šiek tiek vėlavome su startu, o ir apdovanojimuose nebuvo pompastikos, nes ir pavargę dalyviai jau buvo išsisklaidę kas sušilti namo, kas vyko į baseiną, kur teko vykti ir įteikti apdovanojimus

Po lygiai šešių valandų bėgimo, organizatoriai suskaičiavo ir bėgikų ir tuos metrus, kurių nefiksavo „čipai“. Tiek vyrai, tiek ir moterys rungtyniavo keturiose amžiaus grupėse, tačiau kai kuriose tiesiog nebuvo konkurentų. Iššūkį metė dvi moterys, kurios savo grupėse iš karto tapo nugalėtojomis. Visgi, savo ištvermę ir sportiškumą pademonstravo viešnia iš Rusijos. Tatjana Sviridova iš Sankt Peterburgo bendroje įskaitoje užėmė net septintąją vietą, per šešias valandas, bėgdama Panerio gatve bei šalia esančiu dviračių taku, įveikė net 44 ratus ir tai sudarė 64 kilometrus bei 576 metrus. Savo M50 amžiaus grupėje (1959-1968 metų gimimo) konkurenčių neturėjo.

Tas pats atsitiko ir 1984-2000 metų gimimo moterų grupėje, kur savo tempą laikė tik varžydamasi su vyrai. Dvigubai mažiau ratų (22) įveikusi jonavietė Edita Pilvinienė, tačiau nubėgusi daugiau nei 32 km savo grupėje laimėjo be konkurencijos.

Absoliučiai geriausiai varžybose pasirodė vilnietis Andrius Preibys. Šis ilgų nuotolių bėgikas iš OK „Versmė“ klubo įveikė 53 ratus. Tai sudarė net 77 km ir 866 m. Nuo jo dviem ratais atsiliko ir 74 km bei 889 m įveikė svečias iš Sankt Peterburgo Sergei Druzhinin. Ne tiek daug nuo jo atsiliko ir trečiosios vietos apdovanojimą gavo Ernestas Vedeikis iš Kelmės, kuris yra įveikęs ir 24 valandų bėgimo kilometrus. Šis stajeris įveikė 50 ratų ir nubėgo 73 km bei 67 m. Ketvirtas buvo alytiškis Mindaugas Garmus (68 km 593 m).

Suskaičiavus rezultatus, apdovanoti buvo ir kitų amžiaus grupių prizininkai. Šešiasdešimtmečių ir vyresnių vyrų grupėje šiek tiek daugiau nei 39 km įveikė vilnietis Algimantas Kartočius, o V50 grupėje (1959-1968 metų gimimo) varžėsi du bėgikai. Nugalėtoju tapo daugiau nei 63 km įveikęs kaunietis Marijus Pakštas, o antras buvo net ir po finišo besišypsantis suomis Timo Marjomaki, nubėgęs virš 56 km.

1984-2000 metų gimimo vyrų grupėje nepralenkiamas buvo Kauno maratono klubo atstovas Kęstutis Grigėnas, įveikęs 40 ratų (59 km 354 m), pralenkęs to paties miesto atstovą Augustą Gajauską (56 km 766 m).

Geriausiai iš jonaviečių pasirodė bėgimo klubo „Maratonas“ atstovas Tadas Survila, bendroje įskaitoje buvęs aštuntoje vietoje. Šis entuziastas įveikė 43 ratus (63 km 660 m).

Už pagalbą rengiant tokias pirmąsias varžybas, organizatoriai dėkingi merui E. Sabučiui, Kūno kultūros ir sporto centro direktorei už suteiktą įrangą bei pasinaudojimą baseinu, Jonavos policijos komisariatui, L. Mirinausko įmonei, IĮ „Conficiens solutio“, 1mm.lt, parduotuvei „Žalioji krautuvėlė“, „M. G. 142, 195“, Jonavos sporto savanoriams, „Bėgimo klubo“ atletui Audriui Antončikui, BK „Maratonas“ narei Editai Pilvinienei, taip pat Renatai Narkevičiūtei už rankų darbo taures, laikraščiui „Naujienos“.